"ТЕРЕМОК"
ЗДО № 5
Групи раннього віку
Ранній вік (2—3 рік життя)
Ранній вік — період інтенсивного розвитку дитини. У педагогічній практиці важливе значення мають особливості процесу адаптації дитини до зміни умов у її житті й діяльності при вступі до навчально-виховного закладу.
Батьки найчастіше хвилюються через те, наскільки швидко малюк адаптується до нового середовища. І не дарма, адже відомо, що зміни соціального середовища відображаються на психічному та фізичному здоров’ї дитини, яка вперше переходить із замкнутого сімейного кола в коло широких соціальних контактів.
Слід усвідомити, що коли перший урок «виживання» засвоєно успішно, надалі дитина буде швидко адаптуватися в будь-яких нових обставинах протягом усього життя. І це один з основних аргументів прихильників дитячого садка.
Останнім часом до нашого дошкільного закладу звертається все більше батьків, які хочуть віддати дітей до групи раннього віку. Причини різні, але головне, що батьки усвідомлюють: у дошкільному закладі дитина отримує кваліфікований догляд, розвиває свої інтелектуальні здібності та комунікативні вміння.
Працюючи за Базовою програмою розвитку дитини дошкільного віку «Дитина», розуміємо, що у вихованні важливе все: і особистість педагога, і методи, і засоби впливу, особливо коли мова йде про дитину раннього віку. Саме тут закладається підґрунтя, на яке спиратимуться і вихователі дошкільних груп, і вчителі школи, і дитина в майбутньому. Тому потрібно приділяти велику увагу підвищенню рівня психолого-педагогічних знань, вивчати проблеми, що стосуються раннього віку — його специфіку, особливості організації життя та навчально-виховної роботи. Назвемо деякі з цих проблем:
-
психолого-педагогічні особливості розвитку та завдання виховання дітей третього року життя;
-
психологічна підтримка дітей раннього віку;
-
соціалізація трирічних дітей;
-
адаптація малят до умов дошкільного закладу;
-
сучасні підходи до організації життя та навчально-виховної роботи в групах раннього віку;
-
створення розвивального предметного середовища;
-
підвищення ефективності роботи з батьками дітей раннього віку.
Окрему увагу слід приділяти тому, щоб обладнання ігрових куточків постійно приваблювало до себе малюка. Особливе місце віддати дидактичним іграм, розвивальним матеріалам, призначеним для розвитку психологічних процесів (мислення, уваги, пам’яті, мовлення), засвоєння сенсорних еталонів, розвитку дрібної моторики. Треба підбирати ігри та ігровий матеріал різного рівня складності.
Крім того, для пізнання навколишнього світу малюкові знадобляться такі предмети, як глина, пісок, вода, папір, олівці. Усі вони мають спільну властивість — відсутність певної форми та чіткого призначення, що є поштовхом для дитячої творчості. Знайомитися з навколишнім світом для малюка означає кидати, розглядати, розривати, нюхати, лизати, відчувати вагу предметів, їхню форму і структуру поверхні. Ось чому дітям так подобаються ігри з піском та водою. Слід подбати, щоб у куточку були не лише традиційні іграшки (совочки, відерця, формочки, сачки, іграшки, що плавають у воді), а й камінчики, трісочки, пляшечки, штампи, силуетні фігурки людей, тварин, казкових персонажів тощо.
Малюнки – це безпосереднє вираження особистості, характеру.
Як створити позитивний емоційний комфорт у колективі кожній дитині? Слід особливу увагу приділити вивченню темпераменту дитини, а саме: індивідуальних особливостей у виконанні щоденних, буденних справ, спілкування. Знаючи тип темпераменту, можна керувати емоційним станом дитини, нейтралізувати небажані вияви емоцій. У цьому допоможуть такі розвивальні куточки:
-
«термометр настрою» – за його допомогою діти вчаться розрізняти свої емоції, а пізніше – контролювати негативні;
-
«аркуш гніву» – його можна рвати (для сангвініків та холериків), можна зробити з нього салют;
-
«торбинка для емоцій» – у неї можна накричати, зав’язати на вузлик, а потім випустити на вулицю «злючку».
Щоб навчально-виховна робота у групах раннього віку була ефективною, треба давати поштовх розкриттю здібностей малюків, заохочувати дітей до пізнання. Навчально-виховну роботу варто здійснювати розумно, у певній систематичності та послідовності, з урахуванням індивідуальних особливостей, рівня розвитку кожної дитини. Основними критеріями у плануванні педагогічної роботи є встановлення зв’язку між її окремими видами, змістом занять із різних розділів програми, між заняттям та іншими видами діяльності малюків. Один із найголовніших принципів планування — повторюваність, завдяки якій у дітей раннього віку формується система знань, розвиваються сенсорні та пізнавальні здібності. Отже, складаючи перспективне тематичне планування, треба дотримуватися комплексного підходу, інтеграції видів діяльності.
Проте повноцінний пізнавальний розвиток дитини забезпечується тоді, коли дошкільний заклад виховує дитину разом із батьками.
Із приходом малюка до дошкільного закладу його життя змінюється: постійний контакт із ровесниками, нове приміщення, що ховає в собі багато невідомого, інший стиль спілкування. Малюк входить у нове для нього середовище і звикає до нових умов. Тому в період адаптації важливе:
-
поступове заповнення груп;
-
неповний день перебування в дитячому садку;
-
збереження 2-3 тижні звичок, що притаманні дитині;
-
щоденний контроль стану здоров’я, емоційного стану, сну дитини в перший місяць.
Аналізуючи досвід родинного виховання, переконуємось: досить часто батьки розуміють, до якої мети треба прагнути, виховуючи свою дитину, які особливі якості варто в ній формувати, але здебільшого не знають, як це робити. Так виходить тому, що батьки не підготовлені до виховної роботи, не розуміють складного процесу психічного розвитку дитини, її самостійності, цінності раннього дитинства.
Простежується тенденція, коли батьки, не розуміючи важливості раннього віку у формуванні особистості, ділять своїх дітей на «ще маленьких» і «вже дорослих».
Іще від початку знайомства з родиною ми намагаємося встановити партнерські взаємини, що є запорукою подальшої співпраці.
По-перше, вивчаємо рівень знань батьків про ранній вік узагалі та індивідуальні особливості їхньої дитини зокрема. Пропонуємо домашні завдання на теми: «Що б я робив, якби мені було три роки», «Перелічіть 10 учинків дитини, які здивували вас і були для вас несподіваними». Ознайомлюємо батьків із психологічними особливостями дитини під час критичних періодів у її житті (адаптації до умов дошкільного закладу, «кризи трьох років»), «надсилаємо» батькам листи від імені дитини; листівки з фотокартками членів родини тощо.
Видатний педагог В. Сухомлинський сказав: «Я твердо переконаний, що є якості душі, без яких людина не може стати справжнім вихователем, і серед цих якостей на першому місці – уміння проникнути в духовний світ дитини».
Отже, правильно організована педагогічна робота сприяє пробудженню думки, розуму і почуттів дитини, дає їй можливість відчути себе вільною, значущою, сповнює життя малюка яскравими подіями, а розмаїття контактів тренує навички соціально-рольової поведінки. Принаймні саме це є основою гуманної педагогіки.