"ТЕРЕМОК"
ЗДО № 5
Хто є хто у нашому дитячому садку
Щоосені, коли новий навчальний рік тільки починається, в дитячому саду в будь-якому кабінеті, в якому місці можна зустріти батьків та дітей то з однієї групи, то з іншої. Всі кудись йдуть, дивляться на схему дитячого саду, визначають місце, де вони знаходяться, а заодно і знайомляться з професіями людей, які працюють в дитячому саду.
Виявляється, тут працює безліч співробітників, і в кожного з них своє коло обов'язків. Найближчі співробітники - це вихователі і няня своєї групи. Їх знають і діти, і батьки, адже за кілька років відвідин дитячого саду вони стають майже рідними. Але новим батькам, які тільки недавно прийшли в наш дитячий сад, досить складно розібратися, до кого звернутися зі своїми проблемами.
Так з ким же краще за все обговорити питання виховання? Про що можна запитати методиста? За що відповідає вихователь? І чим займається практичний психолог? А якщо б ці батьки обійшли разом зі своїми дітьми весь дитячий садок, вони б швидко освоїлися і дізналися відповіді на всі ці питання.
Керівництво
До адміністрації дошкільного закладу відносяться:
- директор ЗДО
- вихователь-методист
- заступник директора з адміністративно-господарської частини.
Директор закладу дошкільної освіти здійснює загальне керівництво дитячим садом. У своїй діяльності спирається на Закони України, Типове положення дошкільного освітнього закладу, Статут дошкільного закладу, і на інші законодавчі акти.
Займається комплектуванням груп дітей у відповідності з їх віком, станом їх здоров'я, індивідуальними особливостями та запитами батьків, підбирає кадри, керує педагогами, і обслуговуючим персоналом. Крім того, директор відповідає за раціональне використання бюджетних асигнувань, а також коштів, що надходять з інших джерел.
Батьки можуть звертатися до директора за консультаціями і вносити власні пропозиції щодо поліпшення роботи з дітьми, зокрема, пропозиції щодо організації додаткових послуг. Батьки також вправі вимагати від неї, щоб керований нею колектив забезпечував дитині належний догляд, виховання та навчання, охорону і зміцнення здоров'я.
Вихователь-методист займається методичною роботою та організує весь виховно-освітній процес в дитячому саду, тому в повсякденному спілкуванні його також називають методистом. Разом із директором він керує колективом дитячого саду, беручи участь у підборі кадрів, у розробці та впровадженні програм розвитку та педагогічних планів. Комплектує групи навчальними посібниками, іграми, іграшками, організовує співпрацю з іншими дошкільними установами, школами, дитячими центрами, музеями і т.п. Старший вихователь проводить велику методичну роботу в педагогічному колективі: відкриті заняття для вихователів, семінари, індивідуальні та групові консультації. Крім цього він бере участь в роботі з батьками: готує стенди, мобільні папки присвячені сімейному вихованню і пр.
Заступник директора з адміністративно-господарської частини (завгосп) керує роботами по господарському обслуговуванню дитячого саду. Стежить за станом приміщень, займається закупівлями меблів, посуду, обладнання та іграшок. Керує роботами з благоустрою та озеленення території, стежить за виконанням протипожежних заходів та інших умов безпеки дітей і дорослих.
Основний педагогічний склад
Вихователь (вихователька) - педагог, безпосередньо відповідальний за життя і здоров'я довірених йому дітей. Проте вихователька не просто "наглядає" за малюками, вона планує та проводить заняття, ігри, прогулянки та розваги відповідно до віку дітей. Створює умови в групі для успішної реалізації виховно-освітньої програми і, власне кажучи, сама ж її реалізує. Спільно з музичним керівником і вихователем з фізичної культури готує свята, розважальні та спортивні заняття. Керує роботою помічника вихователя. Крім того, вихователь веде роботу з батьками з питань виховання дітей у сім'ї, залучає їх до активної співпраці з дитячим садом. Погоджує з батьками профілактичні щеплення дітей, заплановані в дошкільному закладі.
Асистент вихователя забезпечує особистісно зорієнтований, індивідуальний підхід до освітнього процесу й разом із групою фахівців індивідуального супроводу дитини розробляє індивідуальну програму розвитку дитини з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю.
Учитель з английської мови вивчення англійської мови не лише розвине індивідуальні мовленнєві здібності дітей, а й створить передумови для оволодіння в подальшому іншими мовами, виховає толерантне ставлення до носіїв інших культур. Крім того, навчання іноземної мови є засобом соціалізації дитини.
Музичний керівник відповідає за музичне виховання. Організовує та проводить музичні заняття, літературно-музичні ранки, вечори. Бере участь у проведенні занять і розваг, забезпечує музичний супровід зайнять в 2-ій половині дня, проводить музично-дидактичні, театралізовані і ритмічні гри.
Інструтор з фізичного виховання проводить фізкультурні заняття і під час їх проведення повністю відповідає за безпеку вихованців. Контролює рухову активність дітей протягом дня. Разом з медсестрою контролює гігієнічні умови для проведення занять. Організовує роз'яснювальну роботу з батьками з питань фізичного виховання. Як і інші педагоги, вихователь з фізкультури керується затвердженими програмами, що враховують вікові особливості дітей, і під час занять враховує індивідуальні можливості кожної дитини.
Практичний психолог - його робота спрямована на збереження психічного, соматичного і соціального благополуччя вихованців. Його завдання - допомога дітям, батькам та педагогічному колективу у вирішенні конкретних проблем. Практичний психолог проводить психологічну діагностику, визначає ступінь відхилень (розумових, фізичних, емоційних) у розвитку вихованців, виявляє порушення соціального розвитку і проводить їх психолого-педагогічну корекцію. Бере участь у плануванні та розробці розвиваючих та корекційних програм, в освітній діяльності. Сприяє розвитку творчо обдарованих вихованців. Формує психологічну культуру педагогічних працівників, а також дітей та їх батьків.
Вчитель - логопед займається корекцією відхилень у розвитку мовлення дітей. Обстежує вихованців, визначає структуру і ступінь вираженості наявних у них дефектів. Проводить на Логопункті групові та індивідуальні заняття з виправлення відхилень.
Керівник гуртка з паперопластики виявляє і розвиває творчі здібності дітей, спільно з вихователями вивчає індивідуальні особливості вихованців, планує в ході заняття завдання різних рівнів складності відповідно підготовці та розвитку кожної дитини, а також веде індивідуальну роботу. Крім стандартних занять проводить підготовку дитячих робіт на різні виставки і конкурси дитячого малюнка, формуючи їх творчу активність в образотворчій діяльності.
Медичні працівники
Медичними питаннями в дитячому саду займаються:
- медична сестра старша
- медична сестра з дієтичного харчування.
Старша медична медсестра контролює санітарно-епідемічний режим у дитячому саду, а також стежить за дотриманням режиму дня, харчуванням дітей, правильним проведенням ранкової гімнастики, фізкультурних занять і прогулянок. Організовує заходи по загартуванню дітей і бере участь в організації оздоровчих заходів. Веде щоденний облік дітей, відсутніх через хворобу, ізолює хворих дітей. Крім того, старша медсестра готує дітей до лікарських оглядів і сама бере участь в них, проводить зважування, антропометричні вимірювання дітей, здійснює профілактичні щеплення і виконує призначення лікаря.
Медична сестра з дієтичного харчування складає і розкладає щоденне меню і стежить за якістю приготування їжі. Вона щодня виробляє пробу готових страв і закладає її на зберігання відповідно до діючих вимог. Стежить за виконанням графіка отримання їжі групами і проводить щоденний обхід груп, перевіряючи організацію харчування в групах.
Діловодство в ЗДО
- Діловод завідує канцелярськими питаннями в установі, призначеному для дошкільнят. Виконує також функції офіс-менеджера і секретаря, які передбачають здійснення дзвінків і інші доручення керівництва.
Діловод, виконуючи покладені на нього обов'язки, тісно контактує не тільки з завідувачем дошкільним закладом, а й з іншими його співробітниками, а також з відділом освіти.
Молодший обслуговуючий персонал
До молодшого обслуговуючоого персоналу відносяться:
- помічник вихователя
- комірник
- кастелянка
- шеф-кухар
- кухар
- підсобний робітник кухні
- машинист з прання білизни
- прибиральниця
- робітник по ремонту та обслуговуванню будівель
- двірник
- сторож
Всі ці співробітники забезпечують безперебійну роботу дошкільного закладу, але тільки помічник вихователя працює безпосередньо з дітьми.
Помічник вихователя (в повсякденному спілкуванні - просто няня) допомагає вихователю в організації освітньо-виховного процесу, і разом з вихователем відповідає за життя і здоров'я вихованців. Вона приносить з кухні їжу і допомагає в роздачі, потім прибирає і миє посуд, готує воду для вмивання дітей, для полоскання рота; в старших групах організовує сервіровку дитячих столів. Допомагає вихователю виводити дітей на прогулянку і заводити їх в групу, роздягати малюків перед тихою годиною й одягати після нього. Готує все необхідне для проведення гігієнічних процедур, бере участь в організації занять з навчання дітей. Також няня відповідає за чистоту в приміщеннях, два рази на день вона проводить вологе прибирання в групі. Відповідно до діючих вимог проводить санітарну обробку посуду, іграшок. Стежить за чистотою рушників, змінює їх по мірі забруднення, допомагає вихователю у проведенні гігієнічних процедур з дітьми. Один раз в 10 днів проводить зміну постільної білизни.
До кого звернутися?
До будь-якого співробітника дитячого саду батьки можуть звернутися з питаннями і отримати кваліфіковану відповідь.
Так, методист може відповісти на питання, що стосуються організації дозвілля дітей вдома, розповісти про програми та методи роботи, які використовуються в дитячому саду, про те, що повинна знати і вміти дитина до певного віку, порадити, які книги та іграшки варто купувати малюкові.
З вихователями можна обговорити деякі питання виховання:
Що зробити, щоб дитина прибирала іграшки?
Чим зайняти дитину під час підготовки до вечері?
Як обговорювати з дитиною прочитаний твір?
Які питання слід задавати дитині під час розглядання ілюстрацій у книзі?
та ін.
Практичний психолог проконсультує з питань виховання й розвитку дітей та з приводу страхів, примх, впертості у дітей.
Логопед підкаже ефективні прийоми корекції мовлення.
Помічник вихователя відповість на питання, що стосуються культурно-гігієнічних навичок, апетиту дитини, пояснить, коли і як проводиться провітрювання в групі.
Всі співробітники дитячого саду працюють у тісному контакті один з одним, створюючи найкращі умови для фізичного та психічного життя дитини.