top of page

Організація харчування дітей в ЗДО №5

unnamed (1).jpg

Діти — наше майбутнє! Від здоров’я наших дітей сьогодні залежить здоров’я усієї нації в майбутньому. А здоров’я дітей не в останню чергу залежить від їх харчування. Більшість дітей до 6 років відвідують дошкільні навчальні заклади. Кожен такий заклад має забезпечити дитині належне харчування. У цій статті поговоримо про те, як саме організувати процес харчування дітей у дошкільних навчальних закладах та як вести облік продуктів харчування.

ОРГАНІЗАЦІЯ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ В ЗДО

Харчування в ЗДО №5  здійснюється на підставі Закону України «Про дошкільну освіту» ст. 35, чинного Статуту закладу та наступної нормативної бази:

Нормативно-законодавчі документи
• Закон України «Про дошкільну освіту» (ст.35);
• Закон України від 23.12.1997 р. №771/97-ВР «Про забезпеченість та якість харчових продуктів»;
• Постанови Кабінету Міністрів України:
• від 26.08.2002 №1243 «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів»;
• від 22.11.2004 №1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах»;
• від 22.06.2005 №507 «Про внесення змін до пункту 1 постанови КМУ від 26.08.2002 №1243»;
• Накази МОН України:
• від 21.11.2002 №667 «Про затвердження Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах»;
• від 25.07.2005 №431 «Про внесення змін до Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах»;
• Спільні накази МОН, МОЗ України:
• від 01.06.2005 №242/329 «Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах»;
• від 17.04.2006 №298/227 «Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах»;
• Державні санітарні норми та правила «Медичні вимоги до якості та безпечності харчових продуктів та продовольчої сировини» (затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України 29.12.2012 № 1140 Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України 9 січня 2013 року за № 88/22620»

ННа всіх етапах організації дитячого харчування здійснюється контроль якості, як різними відповідними державними органами, так і самим керівництвом дитсадка. Їжа для малюків відповідає найвищим нормам.

 

На харчоблоці дитячого садка створено необхідні умови для приготування їжі, придбано сучасну техніку.

Харчоблок складається з: гарячого та холодного цеху приготування страв, комори для зберігання посуду і продуктів, цеху сирой і готовой продукції. Приміщення харчоблоку та все обладнання відповідають санітарно-гігієнічним вимогам.
На харчоблоці знаходиться достатня кількість обладнання: електрична плита, електрокотел, духова шафа, електром’ясорубка та ваги для сирої продукції, електром’ясорубка для вареної продукції, ваги для готової продукції, картофелечистка, овочерізка, тістоміс, холодильники та морозильні камери для зберігання м’ясних, рибних та молочних продуктів.

 

Виконання норм харчування в ЗДО №5

Харчування в закладі триразове і здійснюється згідно Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах від 17.04.2006 р. за № 298/227 та Змін до Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах від 26.02.2013р. №202/165.
 

Вартість харчування дітей в ЗДО


     Режим роботи дитсадка – 12 годин, з огляду на це режим харчування дітей- 3-ох разовий. Дотримання норм харчування здійснюється у межах відповідних бюджетних призначень.Харчування в закладі забезпечується за рахунок залучення бюджетних коштів та коштів батьків .

     Згідно Рішення Виконавчого комітету Чорноморської міської ради від 22.10.2020 №214 та Наказу відділу освіти Чорноморської міської ради від 29.10.2020 №313 вартість харчування для дітей , що зареєстровані за місцем проживання на території Чорноморської міської ради, в розмірі, що становить на менше 60 % від вартості харчування за день, а саме : 

    - 22,2 грн (за кожній день перебування дитини в ДНЗ для дітей, які відвідують групи ранього віку)

    - 33,5 грн (за кожній день перебування дитини в ДНЗ для дітей, які відвідують групи молодшого, середнього та старшого віку) .

     За харчування дітей, що не зареєстрвоані за місцем проживання на території Чорноморської міської ради, батьки або особи, які їх замінюють сплачують в розмірі 100% від вартості харчування на день.

    Держслужбовці, яки прописані поза межами ЧМР сплачують – 60 %.

    Від плати за харчування дітей у ДНЗ повністю або частково звільняються батьки або особи, які їх замінюють, з сімей, що потребують соціальної підтримки відповідно до діючого законодавства, а також згідно окремих рішень виконавчого Чорноморської міської ради Одеської області.

 

    Слід відмітити, що безкоштовним харчування в дошкільному закладі, охоплені діти пільгових категорій:  діти учасників АТО,  діти з інвалідністю, діти в логопедичних групах, а також діти внутрішньо переміщених осіб згідно змін до деяких законів України від 16.01.2020 року щодо забезпечення безкоштовним харчуванням.

 


Ведення документації з питань організації харчування дітей


     Сестрою медичною з дієтичного харчування Глашкіної Г.Т.  ведеться відповідна документація: «Журнал бракеражу готової продукції», меню - вимога на кожен день, графік видачі страв на групи , обсяг порцій на кожну дитину. Здійснюється контроль за харчуванням та закладкою продуктів.


     Комірник Свінцова Т.Ф.  вчасно подає заявки на продукти постачальникам, проводить аналіз виконання заявок, веде чіткий облік продуктів харчування у «Книзі складського обліку». Всі продукти, які постачаються, приймаються комірником у присутності сестри медичноїз дієтичного харчування. Продукти, термін реалізації яких обмежений (молоко, сир, сметана, м’ясо, риба), реєструються в Журналі бракеражу сирих продуктів, де вказується останній термін реалізації. Комірник чітко дотримується термінів реалізації продуктів, бере участь у складанні меню, планує своєчасне забезпечення основними продуктами харчування на два дні, здійснює їх видачу на харчоблок згідно з меню-вимогою; звіряє облік продуктів з бухгалтером до першого числа кожного місяця.

Контроль за організацією та якістю харчування

     Контроль за організацією харчування здійснюється завідувачем, старшою медичною сестрою, сестрою медичною з дієтичного харчування.
Керівником закладу контролюється діяльність медичної сестри, сестри медичної з дієтичного харчування, комірника, кухарів, помічників вихователів, звертається увага на своєчасне постачання продуктів харчування, умови харчування дітей; затверджується картотека страв та меню-закладок; контролюється робота персоналу харчоблоку, дотримання санітарно-гігієнічних умов під час приготування та роздачі їжі; періодично здійснюєтьсяперевірка організації харчування дітей у групах.
Сестрою медичною з дієтичного харчування здійснюється постійний контроль за якістю продуктів харчування та готових страв, технологією приготування їжі, умовами її зберігання і дотримання термінів реалізації, виконання норм харчування.
Питання про стан та організацію харчування дітей у дошкільному закладі розглядають на засіданнях ради по харчуванню, оперативних нарадах при завідувачеві, виробничих нарадах.

Формування культурно-гігієнічних навичок дітей під час організації харчування

   Ведеться планомірна робота щодо формування навичок культури харчування дошкільнят згідно програмових вимог. З цією метою створені відповідні умови: всі групи забезпечені посудом, столовими приборами,скатерками, серветками.

    Вихователі систематично проводять освітні заходи: ігри, вправи, бесіди, заняття щодо формування культурно-гігієнічних навичок під час харчування. За кожною дитиною закріплене згідно її зросту постійне місце за столом. Перед кожним прийомом їжі стіл сервірується згідно меню.

    З двохрічного віку дітей привчають користуватися серветкою.На четвертому році життя навчають користуватися виделкою.
Дошкільників вчать сідати за столи охайними, з вимитими руками, користуватися столовими приборами. Починаючи з молодшого віку по групах організоване чергування по сервіруванню столів і прибиранню посуду з використанням санітарного одягу (фартушки, косинки).
Робота чергових, якість сервіровки столу та навички культури харчування контролюється сестрою медичною старшою, вихователем-методистом та завідувачем.

Робота з батьківським колективом в напрямку організації харчування дітей

При організації харчування дотримуються принципи наступності, єдності вимог в дошкільному навчальномузакладі і в родині. Питання раціонального харчування дітей включено у тематику батьківських зборів, консультацій для батьків.
З метою забезпечення оптимальних умов для фізичного розвитку дітей у сім’ї та в дошкільному закладі з батьками проводять консультації, інформація з питань висвітлюється в куточках для батьків, крім цього батьків знайомимо з виконанням норм харчування дітей у ДНЗ та надаємо рекомендації щодо харчування дітей вдома, щодня в інформаційних куточках розміщується меню із зазначенням виходу страви.

Режим харчування дитини вдома

1. Пам΄ятайте, що раціональне харчування – одна з основних умов здоров΄я людини, її довголіття, плідної праці. 

 

2. Поєднуйте у їжі, в правильному співвідношенні речовини, які входять до складу тканин людського організму: білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни, воду. 

 

3. Дотримуйтесь режиму харчування. Зумійте переконати свою дитину споживати всі пропоновані їй страви, навіть ті, які вона не любить, але які для неї необхідні й корисні. 

 

4. Не підгодовуйте дитину в проміжках навіть тоді, коли вона попросить їсти. Ласкаво поясніть, що їсти треба у відведений для цього час. 

 

5. Давайте тільки ту кількість їжі, яку дитина з΄їдає із задоволенням. 


6. Утримуйтесь від розмов про те, що дитина мало або майже нічого не їсть,

бо вони шкідливі. 

 

7. Дотримуйтесь навичок гігієни харчування і виробляйте їх у дітей. 


8. Пам΄ятайте, що апетит частково залежить від сервірування столу,

естетичного

оформлення страв, уміння дитини користуватися виделкою, ложкою,

володіння елементарними навичками культури споживання їжі. 


9. Підкреслюйте необхідність добре пережовувати їжу, не вживати надто гарячої чи холодної страви, не відкушувати великих шматочків, жувати із закритим ротом. 


10.Не забувайте, що найкориснішими є ті овочі і фрукти, які властиві нашому регіону, ростуть у наших садах.

bottom of page